Czy pozwolisz, by lęk przejął kontrolę nad twoim życiem? – Kula ~ Łucja Jaksz Alves

Niektóre książki wydają się być z pozoru dziwne i niezrozumiałe, bowiem przedstawiają czytelnikom historie trudne do przyswojenia. Historie te mają drugie dno, którego odkrycie nie zawsze jest proste. W przypadku tych książek poświęcenie chwili na refleksję jest kluczem do ich zrozumienia.

Wiktoria od dzieciństwa ma dziwne wrażenie obecności kogoś innego w swoim życiu – Kuli. Ta dziwna istota raz na jakiś czas zamyka ją w swoim wnętrzu, kierując jednocześnie jej reakcjami i emocjami. Kula odgradza ją od rzeczywistości i nie pozwala normalnie funkcjonować. Jest przyczyną utraty przez Wiktorię wszystkich, na których jej zależało. Skąd wzięła się Kula i w jakim celu zamyka Wiktorię w swoim wnętrzu? Na to pytanie kobieta stara się odpowiedzieć nieustannie…

Łucja Jaksz Alves za pomocą elementów fantastycznych przedstawia stan, w jakim znalazła się Wiktoria. Dziwne sny i uczucie zamknięcia w kuli odgradzającej ją od rzeczywistości – to nie jest magia. To rzeczywistość, którą stworzyła bohaterka, by odgrodzić się od traum powstałych w dzieciństwie. Choć sama nie wie z czym walczy, Wiktoria wciąż prowadzi wewnętrzną potyczkę – o siebie i swoją tożsamość.
Autorka porusza w powieści niezwykle istotny problem, jakim są długotrwałe skutki, powstające w wyniku traum z dzieciństwa. Łucja Jaksz Alves w obrazowy sposób przedstawia sposób myślenia i odczuwania przez człowieka, który w przeszłości został niezwykle skrzywdzony, a który nie jest tego świadomy. Można stwierdzić, że Kula jest opisem stanu psychicznego kobiety, która mentalnie wciąż pozostała dzieckiem. Nie potrafi ona odnaleźć się w otaczającym ją świecie, bowiem wciąż czuje się zagrożona i nie wie, jak poradzić sobie z tym uczuciem.

Kula to powieść, którą ciężko jest ocenić pod względem językowym. Z jednej strony napisana została prostym językiem, który ułatwia czytanie. Dzięki temu lektura powieści się nie ciągnie. Wadą jest jednak mała ilość dialogów. W powieści brakuje elementów, które nadały by akcji nieco dynamiki. Ponadto wiele opisów wydało mi się zbędnych. Były jedynie powtórzeniem tego, co pojawiło się w powieści wcześniej. Przez to książka stawała się monotonna. Ciężko było kontynuować lekturę, kiedy miało się wrażenie, że wciąż czyta się o tym samym. Bez niektórych fragmentów powieść zdecydowanie byłaby lepsza i bardziej przemawiałaby do czytelnika.

Ciężko jest ocenić książkę pod niektórymi względami, jeśli ma się świadomość, że jest to historia, która wydarzyła się naprawdę. Kula przedstawia w niezwykle obrazowy sposób historię kobiety zagubionej w otaczającej ją rzeczywistości i mocno skrzywdzonej. Historia porusza. Otwiera oczy na niektóre kwestie, mimo iż jest ciężka do przyswojenia dla osób, które nie przeżyły tego, co bohaterka. Napisana w narracji pierwszoosobowej pozwala wniknąć w umysł Wiktorii i poznać jej najskrytsze sekrety. To nie jest tytuł dla każdego. Kula jest powieścią dla osób, które nie boją się wyzwań i jednocześnie chcą zrozumieć sposób myślenia osób boleśnie skrzywdzonych przez bliskich. A także dla tych, którzy uważają, że nie ma nadziei na poradzenie sobie z demonami. NADZIEJA UMIERA OSTATNIA. Historia Wiktorii to właśnie uświadamia.

Autor: Łucja Jaksz Alves
Tytuł: Kula
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 31 marca 2020
Moja ocena: 7/10

2 myśli na temat “Czy pozwolisz, by lęk przejął kontrolę nad twoim życiem? – Kula ~ Łucja Jaksz Alves

  • 11 lipca 2020 o 21:46
    Permalink

    Muszę koniecznie ją przeczytać! Niesamowita recenzja! Myślę, że będzie jedną z moich ulubionych.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.