Był władcą. W dodatku nieśmiertelnym. Nic dziwnego, że woda sodowa uderzyła mu do głowy. – Noc Kupały ~ Katarzyna Berenika Miszczuk

Wśród wierzeń słowiańskich można znaleźć wiele podań i legend. Jedne są mniej, drugie bardziej pozytywne. Legenda o kwiecie paproci jest legendą niezwykle interesującą, bowiem tytułowy kwiat ma magiczną moc. Moc, której pragnie wielu…

Noc Kupały zbliża się wielkimi krokami, zaś Gosława jest rozdarta – iść za głosem serca czy rozumu? Wiele istot pragnie kwiatu paproci i tylko ona decyduje o tym, kto go dostanie. Bogowie nie są łaskawi, zaś sprawa z Mieszkiem komplikuje się, gdy pojawia się ktoś jeszcze; ktoś kiedyś mu bardzo bliski. Do walki o kwiat wkraczają kolejni gracze. Wszystko staje się coraz bardziej skomplikowane, a podstawowe pytanie brzmi – jak będzie wyglądała rzeczywistość po nadchodzącej nocy Kupały?

Zacznijmy od Gosi. Gosława Brzózka – niezwykle ciekawie wykreowana, oryginalna … i irytująca bohaterka. Mimo iż w nieco mniejszym stopniu, niż w Szeptusze, to jednak nadal wzbudza sporo negatywnych emocji. Z jednej strony jest postacią nietypową, bowiem ma oryginalne upodobania i lęki. W pewnym momencie jedną z podstawowych rzeczy, która zaprząta jej głowę, jest to, że podczas stosunku z mężczyzną w lesie nie bała się kleszczy. Ponadto – jest do bólu uparta i odważnie dąży do wyznaczonego celu. I to na plus. Jednak po raz kolejny jest bohaterką ślepo wpatrzoną w mężczyznę. Załamuje się, gdy on znika, a gdy tylko wraca – pada mu w ramiona… Na szczęście jest ona jedyną wadą książki.

Katarzyna Berenika Miszczuk po raz kolejny serwuje czytelnikom zaskakującą, oryginalną i pełną humoru opowieść, przy której nie sposób się nudzić. Noc Kupały to dynamiczna akcja, która rozwija się z każdą kolejną stroną, zmierzając do punktu kulminacyjnego. Ponadto znajdziemy w niej wiele nowych intrygujących wątków, a także rozwinięcie starych. Drugi tom serii Kwiat Paproci ujawnia nieco szczegółów z historii Mieszka, Mszczuja czy Baby Jagi, a także wprowadza nowych bohaterów z równie interesującymi historiami, na przykład Ote.

Noc Kupały obfituje w mitologię słowiańską. Wierzenia Słowian nie są jedynie ozdobnikiem, a podstawą fabularną. Główny wątek oparty jest na jednej z legend – Legendzie o Kwiecie Paproci. Ponadto w powieści znajdziemy wiele innych mitów, legend, a także demonów słowiańskich. Miszczuk dodała do tego także odrobinę historii – choć nie takiej, którą znamy z lekcji w szkole.

Drugi tom serii Kwiat Paproci jest pozycją idealną dla miłośników lekkich, oryginalnych powieści z ciekawie nakreśloną fabułą i niezwykłymi bohaterami drugoplanowymi. Autorka zinterpretowała wierzenia Słowian i historię Polski na swój sposób, dzięki cze powstała historia, po którą zdecydowanie warto sięgnąć.

Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk
Tytuł: Noc Kupały
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 9 listopada 2016
Moja ocena: 7/10

2 myśli na temat “Był władcą. W dodatku nieśmiertelnym. Nic dziwnego, że woda sodowa uderzyła mu do głowy. – Noc Kupały ~ Katarzyna Berenika Miszczuk

 • 15 czerwca 2020 o 20:24
  Permalink

  Jakoś nie przekonałam się do klimatów słowiańskich, ale znam kogoś, komu na pewno pokażę Twoją reakcję. 😊

  Odpowiedz
 • 21 czerwca 2020 o 15:18
  Permalink

  Również uwielbiam ta serię ^^ jest taka inna radosna i słowiańska 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.