3 powody, dla których warto poznać historię Evana Hansena

Dear Evan Hansen to musical, na podstawie którego w marcu 2019 roku w Polsce wydana została powieść Drogi Evanie Hansenie. Jest to opowieść o Evanie, którego życie zmienia się wraz z samobójstwem jednego z uczniów szkoły, do której uczęszcza chłopak. Od tego momentu nastolatek zaczyna znajdować się w centrum zainteresowania, uwikłując się tym sposobem w sieć kłamstw i niedopowiedzeń.

Nie jest to opowieść skomplikowana i trzymająca w napięciu, a jednak to historia w pewnym stopniu wyjątkowa. Co sprawia, że zarówno spektakl, jak i powieść oczarowały kilkaset tysięcy osób na całym świecie?

1. Przekazywane wartości

Powieść porusza wiele trudnych tematów. Drogi Evanie Hansenie ukazuje postać wrażliwego chłopca, któremu życie przysporzyło wiele cierpienia. Jest to historia o nadziei, poszukiwaniu siebie, pragnieniu akceptacji przez społeczeństwo. Porusza problem samobójstwa, nakreśla przyczyny, które doprowadziły do tak przykrej sytuacji i skutki decyzji o samobójstwie, która w znaczący wpływa na życie osób bliskich samobójcy. Zaznacza także ważną rolę rodzica w życiu i kształtowaniu się charakteru młodego człowieka.

Najbardziej niesamowitą rzeczą jest pozytywny charakter powieści. Daje nadzieję i pozwala wierzyć w lepsze jutro. Mimo iż Drogi Evanie Hansenie porusza tematy, które pesymizmem mogłyby zdominować fabułę – po przeczytaniu można poczuć wiele emocji, które nie są emocjami negatywnymi. Opowieść o Evanie wzrusza i zmusza do myślenia, wywołuje pewnego rodzaju ciepło w środku, które nie znika długo po zamknięciu i odłożeniu książki na półkę.

2. Historia, która mogłaby przydarzyć się każdemu z nas
Val Emmich opisał historię prawdziwą; historię, która mogłaby mieć miejsce w naszym życiu. Bohaterowie powieści mają swoje pragnienia. Chcą tego, o czym skrycie marzy chyba każdy – szczęścia, poczucia bezpieczeństwa, akceptacji, miłości, prawdziwego przyjaciela.

Evan dzieli się swoim życiem z czytelnikami, zabiera ich do swojego świata, pokazując jednocześnie, że może to być ten sam świat, w którym my żyjemy. Książka ta jest perełką wśród innych właśnie dzięki realizmowi, z jakim przedstawiona jest rzeczywistość. Nie bez znaczenia jest także kreacja bohaterów. Mają oni swoje wady. Pokazują, że nie wszystkie życiowe wybory są łatwe, a czasem decyzje, które człowiek podejmuje mając dobre intencje, mogą prowadzić do przykrych sytuacji.

3. Muzyka
Wystarczy włączyć na YouTube You will be found lub Only Us by przepaść. Muzyka z musicalu potrafi oczarować i wywołać emocje. Włączysz jeden utwór, a po chwili się okaże, że masz zapętloną całą listę!

O wyjątkowości powieści świadczy pozytywny charakter; ta lekkość i prostota, które dodają historii uroku. Istotny dla odbioru książki jest także realizm. Nie sposób nie zatracić się w opowieści Evana i poczuć, że gdybyśmy mieli w życiu mniej szczęścia, nasza historia mogłaby potoczyć się podobnie. No i muzyka! Tutaj nie trzeba słów, wystarczy, że posłuchacie ♥ Wszystko to sprawia, że Drogi Evanie Hansenie na stałe zapisuje się w pamięci i zakorzenia się w sercach czytelników.

15 myśli na temat “3 powody, dla których warto poznać historię Evana Hansena

 • 31 marca 2019 o 20:51
  Permalink

  Książka wydaję się interesująca.
  Z chęcią bym ją przeczytał. Pozdrawiam ☺

  Odpowiedz
 • 1 kwietnia 2019 o 10:47
  Permalink

  Jak perełka to chętnie przeczytam:) tylko chyba niestety nie w najbliższym czasie. W każdym razie perełkom nie przepuszczam więc i ta prędzej czy później zostanie przeze mnie przeczytana 🙂

  Odpowiedz
 • 1 kwietnia 2019 o 16:33
  Permalink

  Trochę dobrego o tej książce czytałam i myślę, że mogłaby przypaść mi do gustu. Przeczytam na pewno. 🙂

  Odpowiedz
 • 2 kwietnia 2019 o 07:13
  Permalink

  Ciekawie sie zapowiada, chociaż nie jest to do końca mój ulubiony gatunek.

  Odpowiedz
 • 2 kwietnia 2019 o 12:34
  Permalink

  O kurcze, zdecydowanie powinnam po nią sięgnąć!!! Muszę jednak poczekać na dogodną okazję, bo nie mam jak jej teraz zdobyć 🙁 Ale zaciekawiłaś mnie baaardzo! I super wyglądasz <3
  Buziaki, Iza
  isabelczyta.blogspot.com

  Odpowiedz
 • 2 kwietnia 2019 o 17:56
  Permalink

  Książki nie czytałam – nawet o niej nie słyszałam, ale teraz mam ochotę po nią sięgnąć. Chętnie posłucham też muzyki, o której wspominasz, bo ma ona dla mnie bardzo ważne znaczenie.

  Odpowiedz
 • 3 kwietnia 2019 o 05:01
  Permalink

  Takk, zgadzam się z tobą w 100%! Wersji Studia Accanstus jeszcze nie słyszałam o.o jak będę miała chwilę, od razu nadrobię 😀

  Odpowiedz
 • 3 kwietnia 2019 o 05:04
  Permalink

  Jak nie teraz to później, tytuł naprawdę warty przeczytania 😀 I dziękuję bardzo! Chciałam, by te zdjęcia były w jakiś sposób wyjątkowe 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.