[Koloromania] Czerwony…

Post może niebyt wartościowy, a raczej prezentujący coś innego, może nietuzinkowego do poczytania i obejrzenia. O co chodzi? W serii Koloromania pokazywała będę ciekawe książki, filmy, utwory czy bohaterów związanych z danym kolorem. Dziś przedstawiam wam kolor CZERWONY, który jest chyba jednym z najbardziej dominujących kolorów w kulturze!

... w tytule!
Czerwień rubinu – pierwsza część Trylogii Czasu. To jedna z pierwszych serii, które przeczytałam. Podróże w czasie jeszcze stosunkowo niedawno były dość popularnym motywem w kulturze. Miałam styczność z wieloma książkami o tej tematyce i sądzę, że historia Gwendolyn i Gideona była jedną na najbardziej oryginalnych i ciekawych ♥


… w fabule!
Szklany miecz – czyli kontynuacja Czerwonej Królowej. Czerwień ma ogromne znaczenie w tym przypadku, bowiem jednym z głównych wątków książki (choć może wątek ten był bardziej wyeksponowany w pierwszej części serii) jest czerwona krew głównej bohaterki, Mare,  a także bunt czerwonokrwistych przeciw arystokracji o srebrnej krwi. Niby to tylko kolor, a jednak jest bardzo istotny.


… zdobiący szatę graficzną!
Wybrani – pierwsza część cyklu Nocna szkoła (no dobra cykl naprawdę nazywa się Wybrani, jednak wolę tą mniej popularną nazwę). Znalazło by się książki z większą ilością czerwonego na szacie graficznej, jednak to właśnie ta powieść, poprzez grzbiet, kojarzy mi się z kolorem czerwonym. Dlatego znalazła się w tym zestawieniu i dlatego też pojawiła się tutaj ta kategoria (nie, nie myślcie, że to naciągana kategoria tylko po to, by umieścić tę książkę tutaj, bo ją ubóstwiam, to wcale nie tak, wcale). 

… na okładce!
I tutaj mogłabym wymienić wiele książek. Tak jak wspomniałam na początku, kolor czerwony jest rozchwytywany i dominuje na wielu okładkach, dlatego wybrałam tą, która w ostatnim czasie rzuciła mi się w oczy – Powrót na wyspę potępionych.


… na plakacie!
Na 100% nie jest to stała kategoria w tej serii, jednak nie mogłam nie dodać tutaj plakatu, który zainspirował mnie do stworzenia tego postu. Choć nie lubię pisać analiz i interpretacji dzieł sztuki, muszę przyznać, że w tym przypadku mojemu poloniście należą się podziękowania za zmuszenie mnie do tego i nieświadome podsunięcie mi tego pomysłu 😉

A w roli głównej Makbert – plakat z Teatru Narodowego w Poznaniu.


… w cytacie!
Znów czas na serię Czerwona Królowa. Cytat pochodzi z pierwszego tomu cyklu 🙂

(…) jesteś zarówno Czerwona, jak i Srebrna, i silniejsza od jednych i drugich. Sądzę, że jesteś przyszłością. Sądzę, że jesteś świtem nowego dnia.… w utworze!
Nie bijcie, tak naprawdę utwór ten nie jest zbyt związany z tematem, jednak gdy tylko w mojej głowie pojawia się słowo czerwony w kontekście utworu, od razu pojawia mi się w głowie Habanera z opery Carmen ♥♥♥

 
Na dziś to tyle! 
Za jakiś czas spodziewać się możecie postów z innymi kolorami, a w nich całkowicie innych kategorii 🙂 A wam jakie filmy, seriale, okładki czy cytaty przychodzą na myśl, gdy w waszych głowach pojawia się słowo czerwony?

5 myśli na temat “[Koloromania] Czerwony…

 • 1 marca 2018 o 18:56
  Permalink

  Super pomysł na posty! Czerwień rubinu <3 Mi co prawda pierwszy tytuł jaki przyszedł do głowy to "Czerwone dziewczyny", a czerwień na okładce to "Jutro będziemy szczęśliwy", którą obecnie czytam 🙂

  Odpowiedz
 • 10 marca 2018 o 14:35
  Permalink

  Kurczę, genialny pomysł na serię! Mnie się bardzo podoba i wcale nie uważam, że jest to post niewartościowy :D! "Czerwień rubinu" to był jakiś dalszy tom serii, czy pierwszy? Bo tak się teraz zastanawiam. Chciałam się zawsze zapoznać z tą serią. Tak samo jak z "Czerwoną królową", ach. A co do Habanery… mam to samo odczucie. Poza tym kocham Carmen <3. Czekam na więcej takich postów!
  Przy okazji chciałabym cię poprosić o wypełnienie ankiety dla blogerów książkowych – jej wyniki posłużą mi przy pisaniu pracy dyplomowej na studia, także bardzo bym prosiła o udział c:

  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScEMA4KFwdwDaoQ5oUZ6vCmbI2HvVOkM0Y0deGMNYAF9eyK4A/viewform?c=0&w=1

  Pozdrawiam!
  #SadisticWriter

  Odpowiedz
 • 13 marca 2018 o 16:19
  Permalink

  Cieszę się, że post Ci się spodobał! 😀 Tak, "Czerwień rubinu" to pierwszy tom i polecam z całego serduszka. To jest cudowna Trylogia! ♥♥♥ Co do ankiety, postaram się wieczorkiem ją wypełnić 😀

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.